TIQXMMI milliy tadqiqot universiteti va JIDU o‘rtasidagi strategik hamkorlik: suv diplomatiyasi va ilmiy tadqiqotlarning yangi ufqlari
Joriy yilning 10-may kuni “Toshkent irrigatsiya va qishloq xoʻjaligini mexanizatsiyalash muhandislari instituti” (TIQXMMI) milliy tadqiqot universitetida JIDU o‘quv ishlari bo‘yicha birinchi prorektori Akram Umarov va TIQXMMIning xalqaro hamkorlik bo'yicha prorektori Abdulxakim Salohiddinov o‘rtasida uchrashuv bo‘lib o‘tdi. Suhbat chog‘ida A. Salohiddinov universitet tarixi haqida qisqacha ma’lumot, universitetning joriy tashabbuslari va ilmiy-tadqiqot salohiyati va xalqaro aloqalarni kengaytirish bo‘yicha istiqbolli rejalarni taqdim etdi. Xususan, tomonlar joriy yilning avgust oyida rejalashtirilgan suv diplomatiyasi masalalari bo‘yicha JIDU bilan hamkorlikda TIQXMMIda xalqaro seminar tashkil etish bo‘yicha amalga oshirilgan ishlar holati yuzasidan fikr almashdilar.
Markaziy Osiyoda suvdan foydalanish va iqlim o‘zgarishi masalalarining dolzarbligini ta’kidlab, tomonlar suv va iqlim masalalari bo‘yicha fundamental va amaliy tadqiqotlar o‘tkazish uchun muvofiqlashtiruvchi platforma yaratishga tayyorligini tasdiqladilar. Shunday qilib, A. Salohiddinov JIDUning suv resurslari sohasidagi yosh tadqiqotchilar uchun muzokaralar va diplomatik protokol bo‘yicha qisqa muddatli kurslarni tashkil etish imkoniyatlarini yuqori baholadi.
Xulosa qilib aytganda, tomonlar qo‘shma ta’lim dasturlari va ilmiy-tadqiqot loyihalarini boshlashga intilishlarini tasdiqladilar.

Стратегическое партнерство между Национальным исследовательским университетом ТИИИМСХ и УМЭД: новые горизонты водной дипломатии и научных исследований
10 мая т.г в Национальном исследовательском университете «Ташкентский институт инженеров ирригации и механизации сельского хозяйства» (ТИИИМСХ) состоялась встрече между первым проректором по учебной работе УМЭД, Акрамом Умаровым, и проректором по международному сотрудничеству ТИИИМСХ, Абдулхакимом Салохиддиновым. В начале беседы, А.Салохиддинов представил краткий обзор истории, текущие инициативы Университета и перспективные планы по расширению научно-исследовательского потенциала и международных связей. В частности, стороны обменялись мнениями по состоянию проделанных работ по организации международного семинара в ТИИИМСХ в партнёрстве с УМЭД по проблематике водной дипломатии, запланированного на август текущего года.
Подчёркивая актуальность вопросов водопользования и изменения климата в Центральной Азии, стороны подтвердили готовность создать координационную платформу для проведения фундаментальных и прикладных исследований по водным и климатическим вопросам. Так, А.Салохиддинов высоко оценил потенциал УМЭД в организации краткосрочных курсов по переговорам и дипломатическому протоколу для молодых исследователей- специалистов в области водных ресурсов.
В заключении, стороны подтвердили свои стремления по запуску совместных образовательных программ и научно-исследовательских проектов.