Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universitetida Polsha xalqaro aloqalar markazi direktori Malgorzata Bonikovska bilan uchrashuv bo‘lib o‘tdi
Joriy yilning 24-aprel kuni Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universitetida Polsha xalqaro aloqalar markazi (CSM) direktori, Varshava universiteti professori Malgorzata Bonikovska bilan uchrashuv bo‘lib o‘tdi.
Professor Bonikovska o‘z nutqida Yevropa Ittifoqining tashkil topish tarixi, uning institutsional shakllanishiga to‘xtalib, hozirgi siyosiy va iqtisodiy holat hamda Yevropa Ittifoqining keyingi rivojlanish istiqbollari haqida umumiy ma’lumot berdi.
Ma’ruzadan so‘ng munozara bo‘lib o‘tdi, unda talabalar polshalik olimga o‘zlarini qiziqtirgan savollarni berishdi.

A meeting was held at the University of World Economy and Diplomacy with the director of the Center for International Relations of Poland, Malgorzata Bonikowska
On April 24 of this year, at the University of World Economy and Diplomacy, a meeting was held with the director of the Center for International Relations of Poland (CSM), professor at the University of Warsaw, Malgorzata Bonikowska.
Professor Bonikowska in her speech touched upon the history of the creation of the European Union, its institutional formation, and provided an overview of the current political and economic state and prospects for the further development of the EU.
After the lecture, a discussion took place, during which students were able to ask the Polish scientist questions that interested them.